7th December 2019 Bearded Collie Club
Judge(s):
Mrs Kim Evans, Treebeards (D)
Mrs Yvonne Fox, Bushblades (B)
Mrs Glenda O'Connell, Atherleigh (Ref)

Best In Show : LUNA DE CHESTER AT KINGSWUD (IMP FRA) JW *
Reserve Best In Show : NLD, SWE & UK CH BRAEMOOR'S BOUNDLESS JOY (ATC NLD) *
Best Puppy In Show : FARMARENS DRUMS OF SPRING AT TALRAZ (IMP SWE) *
Best Veteran In Show : CH BRENRIGA WRAPPED IN GOLD FOR ZOESTA JW *

Dog CC : NLD, SWE & UK CH Braemoor's Boundless Joy (atc Nld) *
Res Dog CC : CH Malandex Most Xciting JW *

Bitch CC : Luna De Chester At Kingswud (imp Fra) JW *
Res Bitch CC : Braemoor's Fabulous Fennela At Winaria (imp Nld) *

     
Minor Puppy Dog (8 Entries) Abs: 2   Minor Puppy Bitch (15 Entries) Abs: 2
1st: Brodaty Special Edition
(Mrs G E KEDZIERSKI)
  1st: Corimist Glamour Girl *
(Miss N WHELAN & Miss J YOUNG)
2nd: Gallus Lucky Ace For Talluarchy
(Mrs A M GLASGOW)
  2nd: Caldermist Dance In The Dark *
(Mrs A PEDDER)
3rd: Dychix Reason To Believe
(Mrs J BOOTON)
  3rd: Ramsgrove Russian With Love At Beardora
(Miss R NEWSON)
Res: Brodaty Limited Edition At Bethlyntee *
(Mrs L DUMBRELL)
  Res: Adjucet Stand By Me *
(Mrs R E & Mr I KNEESHAW)
VHC: Megamaree Hot Toddy
(Mrs M K TAYLOR)
  VHC: Dychix Last Tango
(Mrs D BEECH)
         
Puppy Dog (6 Entries) Abs: 1   Puppy Bitch (10 Entries) Abs: 2
1st: Farmarens Drums Of Spring At Talraz (imp Swe) *
(Mr & Mrs M & Miss L JAY)
  1st: Roxilyn Take A Bow *
(Mrs K EDWARDS)
2nd: Snikkles Swashbuckler *
(Mr G J ATKINS & Mrs C C CHARLES)
  2nd: Kilfinan Ladybird
(Mr A & Mrs C BURSCOUGH)
3rd: Pepperjay Bartholomew *
(Mr A & Mrs J WOOD)
  3rd: Ramsgrove Russian With Love At Beardora
(Miss R NEWSON)
Res: Kilfinan Mister Moonlight For Talluarchy *
(Miss E J & Mrs J A PEART)
  Res: Kilfinan Lady Madonna
(Ms E GALPIN & Mr C SIMPSON)
VHC: Dychix Reason To Believe
(Mrs J BOOTON)
  VHC: Dychix Last Tango
(Mrs D BEECH)
         
Junior Dog (10 Entries) Abs: 1   Junior Bitch (10 Entries) Abs: 2
1st: Ramsgrove The Great Oopsie *
(Mrs C STEAD & Mrs K EDWARDS)
  1st: Orora's The Heroine *
(Mrs B HARCOURT-BROWN)
2nd: Farmarens Drums Of Spring At Talraz (imp Swe) *
(Mr & Mrs M & Miss L JAY)
  2nd: Thingamebob Shes A Star JW *
(Mr D & Mrs J ROBINSON)
3rd: Pepperjay Bartholomew *
(Mr A & Mrs J WOOD)
  3rd: Roseollie Revelare
(Ms J M & Miss L H & CARTER)
Res: Aoibh Ready To Rumba
(MISS F AYRTON)
  Res: Aoibh Fiery Flamenco *
(Mrs E AYRTON)
VHC: Duncannas Special Edition At Strufingill
(Mr S KUZ)
  VHC: Firstprizebears Riogrande Met Clanwillow (imp Bel)
(Mr K & Mrs S JONES)
         
Yearling Dog (5 Entries) Abs: 1   Yearling Bitch (9 Entries) Abs: 4
1st: Corimist The Sun King (exp) *
(Miss M STRZELCZYK)
  1st: Malandex Xpat's Gem At Gallus JW *
(Mrs A M GLASGOW)
2nd: Duncannas Special Edition At Strufingill
(Mr S KUZ)
  2nd: Corimist Over The Rainbow At Eltimaris *
(Mrs J PATTERSON)
3rd: Kiltondale Chicago Flame *
(Mrs J & Mr S LECKENBY)
  3rd: Alistair's Designed Just Right For Kemelstowe (imp Swe) *
(Mrs M SEWELL)
Res: Clanmac Braw Broon *
(Mr J L MACDOUGALL)
  Res: Megamaree Lavender N'lace For Davankirk
(Mr D & Mrs W CURRY)
VHC:
  VHC: Natterjack Angel Hayz For Seacharmzed
(Miss E K HOUGH)
         
Maiden Dog (6 Entries) Abs: 2   Maiden Bitch (5 Entries) Abs: 1
1st: Snikkles Swashbuckler *
(Mr G J ATKINS & Mrs C C CHARLES)
  1st: Kilfinan Ladybird
(Mr A & Mrs C BURSCOUGH)
2nd: Gwalltafwyn Rhodd Unigryw
(Ms D STEER)
  2nd: Roxilyn Blue Diamond At Bramblemead (a.i.) *
(Mr & Mrs R & K R AXFORD)
3rd: Gallus Lucky Ace For Talluarchy
(Mrs A M GLASGOW)
  3rd: Kilfinan Lady Madonna
(Ms E GALPIN & Mr C SIMPSON)
Res: Kilfinan Mister Moonlight For Talluarchy *
(Miss E J & Mrs J A PEART)
  Res: Dychix Last Tango
(Mrs D BEECH)
VHC:
  VHC:
         
Novice Dog (7 Entries) Abs: 2   Novice Bitch (9 Entries) Abs: 1
1st: Snikkles Swashbuckler *
(Mr G J ATKINS & Mrs C C CHARLES)
  1st: Roxilyn Take A Bow *
(Mrs K EDWARDS)
2nd: Gwalltafwyn Rhodd Unigryw
(Ms D STEER)
  2nd: Kilfinan Ladybird
(Mr A & Mrs C BURSCOUGH)
3rd: Gallus Lucky Ace For Talluarchy
(Mrs A M GLASGOW)
  3rd: Orora's Velveteen *
(Mrs B HARCOURT-BROWN)
Res: Kilfinan Mister Moonlight For Talluarchy *
(Miss E J & Mrs J A PEART)
  Res: Firstprizebears Riogrande Met Clanwillow (imp Bel)
(Mr K & Mrs S JONES)
VHC: Thingamebob Son Of A Star
(Mr S & Mrs V HOWE)
  VHC: Roxilyn Blue Diamond At Bramblemead (a.i.) *
(Mr & Mrs R & K R AXFORD)
         
Debutant Dog (4 Entries) Abs: 1   Debutant Bitch (6 Entries) Abs: 1
1st: Snikkles Swashbuckler *
(Mr G J ATKINS & Mrs C C CHARLES)
  1st: Kilfinan Ladybird
(Mr A & Mrs C BURSCOUGH)
2nd: Gallus Lucky Ace For Talluarchy
(Mrs A M GLASGOW)
  2nd: Firstprizebears Riogrande Met Clanwillow (imp Bel)
(Mr K & Mrs S JONES)
3rd: Kilfinan Mister Moonlight For Talluarchy *
(Miss E J & Mrs J A PEART)
  3rd: Roxilyn Blue Diamond At Bramblemead (a.i.) *
(Mr & Mrs R & K R AXFORD)
Res:
  Res: Kilfinan Lady Madonna
(Ms E GALPIN & Mr C SIMPSON)
VHC:
  VHC: Ceilmear's Rising Star At Poppybriar
(Mrs M POULTER)
         
Graduate Dog (9 Entries) Abs: 2   Graduate Bitch (9 Entries) Abs: 2
1st: Potterdale Andante *
(Mr J J GARRITY & Ms A E TIBBETTS)
  1st: Potterdale Angeleyes At Sammara *
(Mr & Mrs W & S M O'BRIEN)
2nd: Snowmead Simply Brilliant At Nadene *
(Misses E & D MAHER & RICHARDSON)
  2nd: Nellbrook Dark Illusion At Wreckinroc JW *
(Mrs L DODGSON)
3rd: Brodaty Barleycorn
(Mrs G E KEDZIERSKI)
  3rd: Philemon Keltic Magic For Westbere (imp Deu) *
(Mrs J E JEMMETT)
Res: Kiltondale Chicago Flame *
(Mrs J & Mr S LECKENBY)
  Res: Brodaty Bonfire Heart
(Mrs G E KEDZIERSKI)
VHC: Ceilmear's Wise Man
(Mr & Mrs C A KITCHEN)
  VHC: Kiltondale Coco Chanel At Jellwell
(Mr R A & Mrs H M JELLIE)
         
Post Graduate Dog (9 Entries) Abs: 3   Post Graduate Bitch (14 Entries) Abs: 3
1st: Potterdale Piper *
(Mr W J & Mrs J S SALMON)
  1st: Bargemon Melba JW *
(Mr B M & Mrs C M CANTY)
2nd: Bradiba's Brilliant Nutmeg Muffin At Calkylona (imp Deu) *
(Mr W G B & Mrs J R COSTELLO)
  2nd: Corimist Galway Girl At Claudalla *
(Mr J & Mrs M HARKIN)
3rd: Pretty Bear Beautiful Bill At Croftdale (imp Deu)
(Mrs S HINCHLIFFE)
  3rd: Talraz Comedy Act For Kyleca *
(Mr & Mrs DM & CP LEIGHTON & Mrs V LACKENBY)
Res: Winterlyn Smokey Quartz
(Mrs C CHURCHILL-HEAVENS)
  Res: Scalbeck In The Spot Light For Barnswood *
(Mr T & Mrs C PALFREYMAN)
VHC: Ceilmear Harris Tweed *
(Mrs M & Mr M FEAR)
  VHC: Zoesta Perfect Bliss
(Mr M & Mrs S FOOKS)
         
Mid Limit Dog (6 Entries) Abs: 3   Mid Limit Bitch (8 Entries) Abs: 2
1st: Orora's The Emperor *
(Mrs B HARCOURT-BROWN)
  1st: Nellbrook Pure Imagination JW
(Mrs N EDWARDS)
2nd: Malandex Xpressly Loved JW *
(Mr M J & Mrs S A OSBORNE)
  2nd: Subessen Blaze Of Fire *
(Mrs S E & Miss C E BOWDEN)
3rd: Davankirk Bromley Main *
(Mr D & Mrs W CURRY)
  3rd: Zoesta Sheer Bliss At Moonhill
(Mrs B R WHITE)
Res:
  Res: Kiltondale Spring Evening For Ellishar *
(Ms S JENKINSON)
VHC:
  VHC: Innkalies Miss Marple At Allachoy
(Mrs A HIGGINS)
         
Limit Dog (13 Entries) Abs: 3   Limit Bitch (12 Entries) Abs: 2
1st: Talraz Nuts In May *
(Ms V NOLAN)
  1st: Braemoor's Fabulous Fennela At Winaria (imp Nld) *
(Mr D MOIR)
2nd: Potterdale Magic Dust SHCM *
(Mrs C LEWRY & Mrs J LEWIS)
  2nd: Denters Whirlwinds Broadway Baby (imp Deu) *
(Mrs L PEIRSON)
3rd: Arranbrae Laird Of Quothquan JW *
(Mr R & Mrs M ROBERTSON)
  3rd: Talraz May Queen JW *
(Mr M J, Mrs E A & Miss L JAY)
Res: Damalek Dreamy Chimes
(Mr G & Mrs M HALE)
  Res: Irisaddition Effie Trinket JW *
(Mrs R SALTER)
VHC: Snowmead Super Sleuth *
(Mrs J L WALDRON)
  VHC: Kiltondale Spring Blossom *
(Mrs R E & Mr I KNEESHAW)
         
Open Dog (16 Entries) Abs: 4   Open Bitch (9 Entries) Abs: 1
1st: NLD, SWE & UK CH Braemoor's Boundless Joy (atc Nld) *
(Miss I GROENIER)
  1st: Luna De Chester At Kingswud (imp Fra) JW *
(Mr D & Mrs S COLLINS)
2nd: CH Malandex Most Xciting JW *
(Misses M J & R C BAKER/VAN DE HOEF)
  2nd: CH Sammara Little Black Dress *
(Mr & Mrs S & W O'BRIEN)
3rd: CH Caldermist Kiss In The Dark JW SHCM *
(Mrs A & Mr G PEDDER)
  3rd: CH Malandex Xquisit Diamond *
(Miss M J BAKER & Miss R VAN DE HOEF)
Res: CH Natterjack Starman JW *
(Mr D HYDE)
  Res: CH Natterjack Dwarka's Dream JW SHCM *
(Mr D HYDE)
VHC: NLD CH Braemoor's Party Trick (atc Nld)
(Miss I GROENIER)
  VHC: CH Braemoray Loch An Eilein JW *
(Mr A & Mrs H HARDS)
         
Special Open Dog (6 Entries) Abs: 2   Special Open Bitch (8 Entries) Abs: 2
1st: CH Malandex Xclusive Diamond JW *
(Miss M J BAKER & Miss R VAN DE HOEF)
  1st: Heleview Harmony SHCM *
(Mrs J E BURFORD)
2nd: Beardmarked's Ultimate Brownie For Oscarlusion (imp Swe)
(Mrs S NEEDHAM)
  2nd: CH Roxilyn Raise The Roof *
(Mrs K EDWARDS)
3rd: Malandex Xtremely Brown *
(Mrs K HODGSEN/McCOURT)
  3rd: Moonhill Absolute Bliss At Zoesta *
(Mr M & Mrs S FOOKS)
Res: Ceilmear Harris Tweed *
(Mrs M & Mr M FEAR)
  Res: Kiltondale Spring Blossom *
(Mrs R E & Mr I KNEESHAW)
VHC:
  VHC: Kiltondale Uptown Girl At Scalbeck *
(Mrs C & Mr G W KEMP)
         
Veteran Dog (10 Entries) Abs: 3   Veteran Bitch (17 Entries) Abs: 5
1st: CH Brenriga Wrapped In Gold For Zoesta JW *
(Mrs S FOOKS)
  1st: Sengalas Indiana Eclipse For Emazenridge JW SHCM *
(Mrs C J & Mr M A GRIGGS & Mrs A E MAY)
2nd: CH Alistair's Ready Made For Malarkey (imp Swe) JW *
(Mr A & Mrs H FIEDLER)
  2nd: Talluarchy Angel Wings SHCM *
(Miss E J & Mrs J A PEART)
3rd: CH Gatsby De Chester At Snowmead (imp Fra) *
(Ms J L WALDRON)
  3rd: Kiltondale Liadhich With Quothquan SHCM *
(Mr R & Mrs M ROBERTSON)
Res: Ramsgrove Gandalf SHCM *
(Mr W & Mrs J SALMON)
  Res: Thornsky Foxtrot To Mintaria *
(Miss J HORNE)
VHC: Caldermist Ramrod SHCM *
(Mrs L DODGSON)
  VHC: Kilfinan Country Shadow At Elemark JW SHCM *
(Mrs F M RICHARDS)
         
Special Vintage Dog (5 Entries) Abs: 1   Special Vintage Bitch (9 Entries) Abs: 4
1st: CH Caramac Change The Beat JW *
(Mrs A C RICHARDSON)
  1st: CH Caramac C'mon Ring My Bell *
(Mrs A C RICHARDSON)
2nd: Talibee Shining Star SHCM *
(Mrs S MARTIN)
  2nd: Elemark Guelder Rose SHCM *
(Mrs F M RICHARDS)
3rd: Mojo Magical Mystery For Bethlyntee *
(Mrs L S DUMBRELL)
  3rd: Braemoor's Sugar Syrup (atc Nld) *
(Miss I GROENIER)
Res: Talraz Trail Blazer *
(Miss L & Mr J ARMOUR & FLETCHER)
  Res: Sweetly Scrumptious With Davankirk
(Mr D T & Mrs W, Mrs P CURRY & WILSON)
VHC:
  VHC: Nellbrook Wynter Mischief Of Brookles
(Mrs L BROOKES)
         
Special Beginner Dog (7 Entries)   Special Beginner Bitch (10 Entries) Abs: 0
1st: Bradiba's Brilliant Nutmeg Muffin At Calkylona (imp Deu) *
(Mr W G B & Mrs J R COSTELLO)
  1st: Roxilyn Blue Diamond At Bramblemead (a.i.) *
(Mr & Mrs R & K R AXFORD)
2nd: Aoibh Ready To Rumba
(MISS F AYRTON)
  2nd: Kiltondale Spring Evening For Ellishar *
(Ms S JENKINSON)
3rd: Snikkles Blue Vision *
(Miss K BRAMLEY)
  3rd: Saskyadu Your So Magical *
(Mr B & Mrs D K PERKINS)
Res: Dychix Oh Boy
(Mr & Mrs MILLER)
  Res: Alcheringa Persian Moon
(Mrs B HURRY)
VHC: Clanmac Braw Broon *
(Mr J L MACDOUGALL)
  VHC: Breagha Des Emeraudes Du Lac To Calkylona (imp Fra)
(Mr W G B & Mrs J R COSTELLO)
         
Scottish Bred Dog (2 Entries) Abs: 0   Scottish Bred Bitch (2 Entries)
1st: Arranbrae Laird Of Quothquan JW *
(Mr R & Mrs M ROBERTSON)
  1st:
2nd: Duncannas Special Edition At Strufingill
(Mr S KUZ)
  2nd:
3rd:
  3rd:
Res:
  Res:
VHC:
  VHC:
         

Click on the dogs name and its pedigree will appear in a new window. If there is an asterisk (*) after the name this indicates that there is also a photo available.