1st June 2019 Southern Counties Canine Association
Judge(s):
Mr Tony Bush, Manortonway

Best Of Breed: CH PIPADENE ULTIMATE DREAM JW *
Best Puppy : CHERYSHD ONE TO KISS *
Best Puppy Dog : CLANMAC BRAW BROON *
Best Veteran : CH PIPADENE ULTIMATE DREAM JW *

Dog CC : Pipadene Whiskey Mac *
Res Dog CC : Memorylane Do The Tra-la-laa At Snikkles (imp Fin) JW *

Bitch CC : CH Pipadene Ultimate Dream JW *
Res Bitch CC : Willowmead One Last Thyme With Ribbondale *

     
Minor Puppy Dog (No Entries)   Minor Puppy Bitch (5 Entries) Abs: 1
1st:
  1st: Orora's The Heroine *
(Mrs B HARCOURT-BROWN)
2nd:
  2nd: Roseollie Revelare
(Ms J M & Miss L H & CARTER)
3rd:
  3rd: Roseollie Radiance
(Mr A J SMITH)
Res:
  Res: Bee Blossom At Bryonyhill
(Mr A D & Mrs S B HOOD)
VHC:
  VHC:
         
Puppy Dog (2 Entries) Abs: 0   Puppy Bitch (5 Entries) Abs: 0
1st: Clanmac Braw Broon *
(Mr J L MACDOUGALL)
  1st: Cheryshd One To Kiss *
(Mrs S J RITCHIE)
2nd: Cheryshd One Golden Kiss At Hewanorra
(Miss R SWALES-GLASSCOE & Mr CARTER)
  2nd: Firstprizebears Riogrande Met Clanwillow (imp Bel)
(Mr K & Mrs S JONES)
3rd:
  3rd: Orora's Velveteen *
(Mrs B HARCOURT-BROWN)
Res:
  Res: Roxilyn Blue Diamond At Bramblemead (a.i.) *
(Mr & Mrs R & K R AXFORD)
VHC:
  VHC: Roseollie Radiance
(Mr A J SMITH)
         
Junior Dog (2 Entries) Abs: 0   Junior Bitch (8 Entries) Abs: 3
1st: Sulynbourne Miller's Moon
(Mr & Mrs G J MCERLANE)
  1st: Our Sweet Ruby In Vogue Island (imp Fra)
(Mrs M ALLEN)
2nd: Victory Wind's Orange Mecanique For Karmeliann (imp Fra)
(Miss M CARTER)
  2nd: Alistair's Designed Just Right For Kemelstowe (imp Swe) *
(Mrs M SEWELL)
3rd:
  3rd: Corimist Over The Rainbow At Eltimaris *
(Mrs J PATTERSON)
Res:
  Res: Natterjack Angel Hayz For Seacharmzed
(Miss E K HOUGH)
VHC:
  VHC: Bryonyhill Mystic Meadow
(Mr A D & Mrs S B HOOD)
         
Yearling Dog (11 Entries) Abs: 2   Yearling Bitch (5 Entries) Abs: 2
1st: Malandex Xpressly French For Emazenridge JW *
(Mrs C & Mr M GRIGGS)
  1st: Malandex French Xperience With Furrytales
(Mrs A & Mr S PINTO-WRIGHT)
2nd: Potterdale Andante *
(Mr J J GARRITY & Ms A E TIBBETTS)
  2nd: Bryonyhill Mystic Myrtle
(Mr N & Mrs T KELLY)
3rd: Orora's The Emperor *
(Mrs B HARCOURT-BROWN)
  3rd: Ceilmear's Rising Star At Poppybriar
(Mrs M POULTER)
Res: Snowmead Simply Brilliant At Nadene *
(Misses E & D MAHER & RICHARDSON)
  Res:
VHC: Bryonyhill Wizzard Wizzes To Crestasan *
(Mrs S JACKSON)
  VHC:
         
Maiden Dog (4 Entries) Abs: 0   Maiden Bitch (3 Entries) Abs: 0
1st: Clanmac Braw Broon *
(Mr J L MACDOUGALL)
  1st: Orora's The Heroine *
(Mrs B HARCOURT-BROWN)
2nd: Bryonyhill Wizzard Wizzes To Crestasan *
(Mrs S JACKSON)
  2nd: Bryonyhill Mystic Meadow
(Mr A D & Mrs S B HOOD)
3rd: Potterdale I Had A Dream
(Mrs D MORELAND)
  3rd: Orora's Velveteen *
(Mrs B HARCOURT-BROWN)
Res: Douglasdale Garanatus At Scotesham
(Mrs A M BUSWELL)
  Res:
VHC:
  VHC:
         
Graduate Dog (5 Entries) Abs: 2   Graduate Bitch (8 Entries) Abs: 3
1st: Snowmead Shades Of Gray JW *
(Mrs J L WALDRON)
  1st: Brodaty Barleysugar At Bobsacres
(Mrs L M & Mr B J ANDERSON)
2nd: Monarkshyre Maverick
(Mr A J & Mrs G I SMITH)
  2nd: Corimist Galway Girl At Claudalla *
(Mr J & Mrs M HARKIN)
3rd: Douglasdale Garanatus At Scotesham
(Mrs A M BUSWELL)
  3rd: Bargemon Melba *
(Mr B M & Mrs C M CANTY)
Res:
  Res: Zoesta Eternal Bliss
(Mr M & Mrs P BROWN)
VHC:
  VHC: Ceilmear's Rising Star At Poppybriar
(Mrs M POULTER)
         
Post Graduate Dog (14 Entries) Abs: 4   Post Graduate Bitch (7 Entries) Abs: 1
1st: Memorylane Do The Tra-la-laa At Snikkles (imp Fin) JW *
(Mr G J ATKINS & Mrs C C CHARLES)
  1st: Willowmead One Last Thyme With Ribbondale *
(Mrs S CLACK)
2nd: Winterlyn Smokey Quartz
(Mrs C CHURCHILL-HEAVENS)
  2nd: Malandex Xpressly Chosen JW *
(Mrs S SHIELD)
3rd: Bradiba's Brilliant English Muffin For Gildenmede (imp Deu) *
(Mrs D GLASSPOOL)
  3rd: Malandex Xpressly Sweet With Aratika
(Mr R G & Mrs L M WOOLLEY)
Res: Corimist All Of The Stars At Fruindale
(Mr M C & Mrs M PATTERSON)
  Res: Malandex Xpressly Made For Malarkey *
(Mr A & Mrs H FIEDLER)
VHC: Nonesuch Best Of Times At Bendale (imp Usa) JW
(Miss A E G WILDING)
  VHC: Braesnobel Let Freedom Ring *
(Mrs J GOODBRAND)
         
Limit Dog (8 Entries) Abs: 1   Limit Bitch (14 Entries) Abs: 2
1st: Pipadene Whiskey Mac *
(Mr I & Mrs S PICKUP)
  1st: Debbeacol Poetry In Motion JW *
(Mrs D WEIGHTMAN)
2nd: Snikkles Bluebeard At Pirateer JW SHCM SHCEX *
(Miss A M GIBB)
  2nd: Pipadene Whiskey And Lace JW *
(Mrs M BETTS)
3rd: Balfarg Bobby Brown *
(Mr A PARR & Mr D W MORE)
  3rd: Potterdale Fairy Dust Of Atherleigh SHCM *
(Mrs G & Mr M O'CONNELL)
Res: Beardmarked's Ultimate Brownie For Oscarlusion (imp Swe)
(Mrs S NEEDHAM)
  Res: Braemoor's Start The Party With Bushblades (imp Nld) *
(Dr P S & Mrs Y M FOX)
VHC: Braemoray Loch Ranza At Clanwillow
(Mr K & Mrs S JONES)
  VHC: Merrythorpe Miss Scarlett At Claudalla *
(Mr J & Mrs M HARKIN & Mr G & Mrs M THORPE)
         
Open Dog (6 Entries) Abs: 1   Open Bitch (11 Entries) Abs: 2
1st: CH Caldermist Kiss In The Dark JW SHCM *
(Mrs A & Mr G PEDDER)
  1st: CH Malandex Xquisit Diamond JW *
(Miss M J BAKER & Miss R VAN DE HOEF)
2nd: CH Malandex Xclusive Diamond JW *
(Miss M J BAKER & Miss R VAN DE HOEF)
  2nd: CH Heleview Heartbreaker From Fraglestone JW *
(Miss P K BROOKS & & Mr S C GRUNDY)
3rd: CH Natterjack Starman JW *
(Mr D HYDE)
  3rd: Braemoray Loch An Eilein JW *
(Mr A & Mrs H HARDS)
Res: CH Snikkles Blue Print JW *
(Mr G ATKINS & Mrs C CHARLES)
  Res: CH Pipadene Visionary Spirit For Pepperjay JW *
(Mr A & Mrs J WOOD)
VHC: Orora's Entertainer *
(Mrs B HARCOURT-BROWN)
  VHC: Pipadene When You Believe In Marsby *
(Mr & Mrs R & J SWABY)
         
Veteran Dog (2 Entries) Abs: 0   Veteran Bitch (10 Entries) Abs: 5
1st: CH Hisnhers Diamond Geezer At Anfranjo JW SHCM *
(Misses J & I, Mr F & Mrs A HARRISON & KHAWAJA)
  1st: CH Pipadene Ultimate Dream JW *
(Mrs M BETTS)
2nd: Sengalas Rephael JW *
(Mrs J & Mr R SWABY)
  2nd: CH Pretty Bear Real Special Lady For Kemelstowe (imp Deu) *
(Mrs M SEWELL)
3rd:
  3rd: Kiltondale Liadhich With Quothquan SHCM *
(Mr R & Mrs M ROBERTSON)
Res:
  Res: Jaroca Sea Spray At Fraglestone
(Miss P K & Mr S C BROOKS & GRUNDY)
VHC:
  VHC: Elemark Guelder Rose SHCM *
(Mrs F M RICHARDS)
         
Good Citizen Dog Scheme Dog (2 Entries) Abs: 1   Good Citizen Dog Scheme Bitch (No Entries)
1st: Megamaree Just Amazing JW SHCM
(Mrs J & Mr L G WEBB)
  1st:
2nd:
  2nd:
3rd:
  3rd:
Res:
  Res:
VHC:
  VHC:
         
Special Beginner Dog (1 Entries) Abs: 0   Special Beginner Bitch (3 Entries) Abs: 0
1st: Bryonyhill Wizard Merlyn For Bounceup
(Ms E D WATSON & Mr D CONNEALY)
  1st: Irisaddition Effie Trinket JW *
(Mrs R SALTER)
2nd:
  2nd: Roxilyn Blue Diamond At Bramblemead (a.i.) *
(Mr & Mrs R & K R AXFORD)
3rd:
  3rd: Braesnobel Let Freedom Ring *
(Mrs J GOODBRAND)
Res:
  Res:
VHC:
  VHC:
         

Click on the dogs name and its pedigree will appear in a new window. If there is an asterisk (*) after the name this indicates that there is also a photo available.