6th August 2018 Paignton & District Fanciers Association
Judge(s):
Mrs Angela Pedder, Caldermist

Best Of Breed: SE & DK CH HEATHER MIST HAKUNA MATATA (ATC SWE)
Best Puppy : REMBRAND AFTER EIGHT DELITE *
Best Veteran : CH BRENRIGA WRAPPED IN GOLD FOR ZOESTA JW *

Dog CC : SE & DK CH Heather Mist Hakuna Matata (atc Swe)
Res Dog CC : Potterdale Potential JW *

Bitch CC : CH Moonhill Sweet Sensation Of Atherleigh JW SHCM *
Res Bitch CC : CH Malandex Xquisit Diamond JW *

     
Minor Puppy Dog (1 Entries) Abs: 0   Minor Puppy Bitch (2 Entries) Abs: 0
1st: Potterdale Fernando At Snowtip
(Mr I G & Mrs T M TIPPETT)
  1st: Potterdale Angeleyes At Sammara *
(Mr & Mrs W & S M O'BRIEN)
2nd:
  2nd: Ceilmear's Rising Star At Poppybriar
(Mrs M POULTER)
3rd:
  3rd:
Res:
  Res:
VHC:
  VHC:
         
Puppy Dog (1 Entries) Abs: 0   Puppy Bitch (2 Entries) Abs: 0
1st: Bryonyhill Wizzard Wizzes To Crestasan *
(Mrs S JACKSON)
  1st: Rembrand After Eight Delite *
(Mrs J TURNER)
2nd:
  2nd: Ceilmear's Rising Star At Poppybriar
(Mrs M POULTER)
3rd:
  3rd:
Res:
  Res:
VHC:
  VHC:
         
Junior Dog (10 Entries) Abs: 1   Junior Bitch (7 Entries) Abs: 2
1st: Ramsgrove Coruscation For Breaksea *
(Mrs G R BURFITT)
  1st: Breaksea Fantasmagorical *
(Mrs G R BURFITT)
2nd: Snowmead Shades Of Gray JW *
(Mrs J L WALDRON)
  2nd: Willowmead One Last Thyme With Ribbondale *
(Mrs S CLACK)
3rd: Memorylane Do The Tra-la-laa At Snikkles (imp Fin) JW *
(Mr G J ATKINS & Mrs C C CHARLES)
  3rd: Brodaty Barleysugar At Bobsacres
(Mrs L and Mr B ANDERSON)
Res: Chyanullys Finest Hour At Whizzbomb
(Mrs M LANGSVED)
  Res: Chyanullys Ta's Chocolatier
(Mr K & Mrs K MCCALISTER)
VHC: Bradiba's Brilliant English Muffin For Gildenmede (imp Deu) *
(Mrs D GLASSPOOL)
  VHC: Wildan's Carmellian
(Mrs C A JOHNSON)
         
Yearling Dog (4 Entries) Abs: 0   Yearling Bitch (3 Entries) Abs: 1
1st: Snowmead Shades Of Gray JW *
(Mrs J L WALDRON)
  1st: Douglasdale Dream Island *
(Mrs S & S WALKER & MUIR)
2nd: Bradiba's Brilliant English Muffin For Gildenmede (imp Deu) *
(Mrs D GLASSPOOL)
  2nd: Chyanullys Ta's Chocolatier
(Mr K & Mrs K MCCALISTER)
3rd: Damalek Dreamy Chimes
(Mr G & Mrs M HALE)
  3rd:
Res: Chyanullys Coppersmith
(Ms C MARTIN & Mr G & SMITH)
  Res:
VHC:
  VHC:
         
Post Graduate Dog (9 Entries) Abs: 0   Post Graduate Bitch (22 Entries) Abs: 5
1st: Pipadene Whiskey Mac *
(Mr I & Mrs S PICKUP)
  1st: Luna De Chester At Kingswud (imp Fra) JW *
(Mr D & Mrs S COLLINS)
2nd: Snowmead Super Sleuth *
(Mrs J L WALDRON)
  2nd: Irisaddition Effie Trinket JW *
(Mrs R SALTER)
3rd: Zoesta Fits The Bill
(Mrs G & Mr D BOWEN & WORMALD)
  3rd: Pipadene Whiskey And Lace JW *
(Mrs M BETTS)
Res: Malandex Xpressly Loved JW *
(Mr M J & Mrs S A OSBORNE)
  Res: Malandex Xpressly Chosen JW *
(Mrs S SHIELD)
VHC: Invercoyle Caperdonich At Barkenbear *
(Mrs B & Mr K HANDLEY)
  VHC: Snowmead Savannah Belle SHCM *
(Miss A R COOPER)
         
Limit Dog (6 Entries) Abs: 2   Limit Bitch (15 Entries) Abs: 3
1st: Potterdale Potential JW *
(Mrs J LEWIS & Miss A EDINBORO)
  1st: SE & DK CH Potterdale Rhyme Or Reason (exp)
(Ms M WASTEGREN)
2nd: Arranbrae Muy Guapo JW *
(Mrs K DELANEY)
  2nd: Braemoray Loch An Eilein JW *
(Mr A & Mrs H HARDS)
3rd: Pipadene Visionary Soul *
(Mr J & Mrs M BEAUMONT)
  3rd: Ragellie Timeless JW *
(Mrs P A & Mr P STYLES)
Res: Malandex Xtremely Brown *
(Mrs K HODGSEN/McCOURT)
  Res: Heleview Harmony SHCM *
(Mrs J E BURFORD)
VHC:
  VHC: Potterdale Platinum Star JW *
(Mrs M SALE & Mrs J LEWIS)
         
Open Dog (10 Entries) Abs: 0   Open Bitch (4 Entries) Abs: 0
1st: SE & DK CH Heather Mist Hakuna Matata (atc Swe)
(Mrs M LANGSVED)
  1st: CH Moonhill Sweet Sensation Of Atherleigh JW SHCM *
(Mrs G & Mr M O'CONNELL)
2nd: CH Malandex Xclusive Diamond JW *
(Miss M J BAKER & Miss R VAN DE HOEF)
  2nd: CH Malandex Xquisit Diamond JW *
(Miss M J BAKER & Miss R VAN DE HOEF)
3rd: NL & SE CH Braemoor's Boundless Joy (atc Nld) *
(Miss I GROENIER)
  3rd: CH Heleview Heartbreaker From Fraglestone JW *
(Miss P K BROOKS & & Mr S C GRUNDY)
Res: CH Snikkles Blue Print JW *
(Mr G ATKINS & Mrs C CHARLES)
  Res: Athemburgh Ruby Lady
(Mr G E S & Mrs M S GILBERT)
VHC: CH Shilstone Craftsman *
(Mrs C NICHOLSON)
  VHC:
         
Veteran Dog (6 Entries) Abs: 0   Veteran Bitch (10 Entries) Abs: 3
1st: CH Brenriga Wrapped In Gold For Zoesta JW *
(Mrs S FOOKS)
  1st: Potterdale Blue Pearl At Dajue *
(Mrs B GOODYER)
2nd: CH Bargemon Baryshnikov At Barkenbear JW SHCM *
(Mrs B & Mr K HANDLEY)
  2nd: CH Pipadene Ultimate Dream JW *
(Mrs M BETTS)
3rd: Karmeliann Stargazer JW SHCM *
(Miss M CARTER)
  3rd: Arranbrae Just One Look JW *
(Mrs K DELANEY)
Res: CH Skyebucks What A Difference JW SHCM *
(Mr D & Mrs S HUDSON)
  Res: Jamchala Lady Of Shalott *
(Mrs J LEECH)
VHC: Bargemon Beauford Tourer At Barkenbear SHCM *
(Mrs B & Mr K HANDLEY)
  VHC: Saskyadu Musical Magic
(Mrs S EVANS)
         
Special Beginner Dog (1 Entries) Abs: 0   Special Beginner Bitch (2 Entries) Abs: 0
1st: Ceilmear's Royal Marine
(Mrs C A DAVIES)
  1st: Irisaddition Effie Trinket JW *
(Mrs R SALTER)
2nd:
  2nd: Chyanullys Joy's Second Hope
(Mr & Mrs K MCCALISTER)
3rd:
  3rd:
Res:
  Res:
VHC:
  VHC:
         

Click on the dogs name and its pedigree will appear in a new window. If there is an asterisk (*) after the name this indicates that there is also a photo available.