2nd June 2018 Southern Counties Canine Association
Judge(s):
Mrs Maureen Betts, Pipadene

Best Of Breed: CH SAMMARA LITTLE BLACK DRESS *
Best Puppy : ORORA'S THE EMPEROR *
Best Puppy Bitch : REMBRAND AFTER EIGHT DELITE *
Best Veteran : CH BRENRIGA WRAPPED IN GOLD FOR ZOESTA JW *

Dog CC : CH Malandex Most Xciting JW *
Res Dog CC : Potterdale Magic Dust SHCM *

Bitch CC : CH Sammara Little Black Dress *
Res Bitch CC : Potterdale Fairy Dust Of Atherleigh SHCM *

     
Minor Puppy Dog (5 Entries) Abs: 1   Minor Puppy Bitch (4 Entries) Abs: 0
1st: Malandex Xpressly French For Emazenridge *
(Mrs C & Mr M GRIGGS)
  1st: Kelligrews Kiss Under A Star *
(Mrs L BARTLETT)
2nd: Kelligrews Kiss Under A Tree *
(Mrs L BARTLETT)
  2nd: Clovabrae Angel Eyes At Bountshire
(Miss M K & Mrs K ROBERTSON)
3rd: Miner's Lake Just For Me At Croftdale (imp Deu) *
(Mrs S HINCHLIFFE)
  3rd: Malandex French Xperience With Furrytales
(Mrs A & Mr S PINTO-WRIGHT)
Res: Snowmead Simply Brilliant At Nadene *
(Misses E & D MAHER & RICHARDSON)
  Res: Ceilmear's Rising Star At Poppybriar
(Mrs M POULTER)
VHC:
  VHC:
         
Puppy Dog (3 Entries) Abs: 0   Puppy Bitch (4 Entries) Abs: 0
1st: Orora's The Emperor *
(Mrs B HARCOURT-BROWN)
  1st: Rembrand After Eight Delite *
(Mrs J TURNER)
2nd: Malandex Xpressly French For Emazenridge *
(Mrs C & Mr M GRIGGS)
  2nd: Kelligrews Kiss Under A Star *
(Mrs L BARTLETT)
3rd: Kelligrews Kiss Under A Tree *
(Mrs L BARTLETT)
  3rd: Malandex French Xpression Avec Barcsden
(Mrs A & Mr M HEARSUM)
Res:
  Res: Ceilmear's Rising Star At Poppybriar
(Mrs M POULTER)
VHC:
  VHC:
         
Junior Dog (13 Entries) Abs: 1   Junior Bitch (10 Entries) Abs: 3
1st: Memorylane Do The Tra-la-laa At Snikkles (imp Fin) *
(Mr G J ATKINS & Mrs C C CHARLES)
  1st: Willowmead One Last Thyme With Ribbondale *
(Mrs S CLACK)
2nd: Bradiba's Brilliant English Muffin For Gildenmede (imp Deu) *
(Mrs D GLASSPOOL)
  2nd: Bradiba's Brilliant Peanut Muffin (atc Deu)
(Ms A PALLAVICINI)
3rd: Nonesuch Best Of Times At Bendale (imp Usa)
(Miss A E G WILDING)
  3rd: Brodaty Barleysugar At Bobsacres
(Mrs L and Mr B ANDERSON)
Res: Chyanullys Goldsmith At Skyebucks
(Mr D & Mrs S HUDSON)
  Res: Denters Whirlwinds Broadway Baby (imp Deu) *
(Mrs L PEIRSON)
VHC: Brodaty Barleycorn
(Mrs G E KEDZIERSKI)
  VHC: Corimist Galway Girl At Claudalla *
(Mr J & Mrs M HARKIN)
         
Yearling Dog (6 Entries) Abs: 0   Yearling Bitch (5 Entries) Abs: 0
1st: Memorylane Do The Tra-la-laa At Snikkles (imp Fin) *
(Mr G J ATKINS & Mrs C C CHARLES)
  1st: Winterlyn Amber Sunrise *
(Miss L S PATERSON)
2nd: Nonesuch Best Of Times At Bendale (imp Usa)
(Miss A E G WILDING)
  2nd: Bradiba's Brilliant Peanut Muffin (atc Deu)
(Ms A PALLAVICINI)
3rd: Pretty Bear Beautiful Bill At Croftdale (imp Deu)
(Mrs S HINCHLIFFE)
  3rd: Zoesta Perfect Bliss
(Mr M & Mrs S FOOKS)
Res: Zoesta White Collar Worker
(Mrs J BURCH)
  Res: Corimist Galway Girl At Claudalla *
(Mr J & Mrs M HARKIN)
VHC: Douglasdale Garanatus At Scotesham
(Mrs A M BUSWELL)
  VHC: Ceilmear's Amazing Grace At Poppybriar
(Mrs M POULTER)
         
Maiden Dog (No Entries)   Maiden Bitch (1 Entries) Abs: 0
1st:
  1st: Miner's Lake I Love My Life At Northlander (imp Deu) *
(Mr P A & Mrs J L NOBES)
2nd:
  2nd:
3rd:
  3rd:
Res:
  Res:
VHC:
  VHC:
         
Graduate Dog (6 Entries) Abs: 0   Graduate Bitch (9 Entries) Abs: 1
1st: Scottsdale Voyager (imp Deu) *
(MISS J C PORT & Mr S ZAGARDAN)
  1st: Malandex Xpressly Chosen JW *
(Mrs S SHIELD)
2nd: Megamaree Just Amazing JW SHCM
(Mrs J & Mr L G WEBB)
  2nd: Malandex Xpressly Made For Malarkey *
(Mr A & Mrs H FIEDLER)
3rd: Zoesta Fits The Bill
(Mrs G & Mr D BOWEN & WORMALD)
  3rd: Bountshire Bountys Girl
(Miss M K & Mrs K ROBERTSON)
Res: Play The Game From The Furry-tales (imp Bel)
(Mr D R & Mrs A H JAMSON)
  Res: Malandex Xpressly Sweet With Aratika
(Mr R G & Mrs L M WOOLLEY)
VHC: Dychix Silas Marner
(Mr A N & Mrs S D WRIGHT)
  VHC: Irisaddition Effie Trinket JW *
(Mrs R SALTER)
         
Post Graduate Dog (8 Entries) Abs: 2   Post Graduate Bitch (14 Entries) Abs: 2
1st: Braemoray Loch Ranza At Clanwillow
(Mr K & Mrs S JONES)
  1st: Potterdale Fairy Dust Of Atherleigh SHCM *
(Mrs G & Mr M O'CONNELL)
2nd: Zoesta Fits The Bill
(Mrs G & Mr D BOWEN & WORMALD)
  2nd: Potterdale Parula *
(Mrs B GOODYER & Mrs J LEWIS)
3rd: Davankirk Bromley Main *
(Mr D & Mrs W CURRY)
  3rd: Debbeacol Poetry In Motion JW *
(Mrs D WEIGHTMAN)
Res: Talraz Come What May At Croftdale
(Mrs S HINCHLIFFE)
  Res: Luna De Chester At Kingswud (imp Fra) JW *
(Mr D & Mrs S COLLINS)
VHC: Ceilmear Harris Tweed *
(Mrs M & Mr M FEAR)
  VHC: Winterlyn Amethyst Reef
(Mrs E A STOCKWELL & Miss L S PATERSON)
         
Limit Dog (13 Entries) Abs: 4   Limit Bitch (15 Entries) Abs: 5
1st: Potterdale Magic Dust SHCM *
(Mrs C & Mrs J LEWRY & LEWIS)
  1st: Subessen Blaze Of Fire *
(Mrs S E & Miss C E BOWDEN)
2nd: CH Malandex Xclusive Diamond JW *
(Miss M J BAKER & Miss R VAN DE HOEF)
  2nd: Braemoray Loch An Eilein JW *
(Mr A & Mrs H HARDS)
3rd: Indigo De Chester (imp Fra) *
(Mr P & Mrs E G COLLEY)
  3rd: Potterdale Platinum Star JW *
(Mrs M SALE & Mrs J LEWIS)
Res: Malandex Xtremely Brown *
(Mrs K HODGSEN/McCOURT)
  Res: Malandex Xquisit Diamond JW *
(Miss M J BAKER & Miss R VAN DE HOEF)
VHC: Braemoray Dream Angus Of Woodacre *
(Mrs S CARTER & Mrs J PALMER)
  VHC: Miss Dior De Chester At Menander (imp Fra) *
(Mrs B COPE)
         
Open Dog (8 Entries) Abs: 1   Open Bitch (5 Entries) Abs: 2
1st: CH Malandex Most Xciting JW *
(Misses M J & R C BAKER/VAN DE HOEF)
  1st: CH Sammara Little Black Dress *
(Mr & Mrs S & W O'BRIEN)
2nd: CH Snikkles Blue Print JW *
(Mr G ATKINS & Mrs C CHARLES)
  2nd: Sengalas Indiana Eclipse For Emazenridge JW SHCM *
(Mrs C J & Mr M A GRIGGS & Mrs A E MAY)
3rd: Manortonway Man About Town *
(A J & T M BUSH)
  3rd: Aratika Creme De La Creme JW SHCM *
(Mr R G & Mrs L M WOOLLEY)
Res: CH Alistair's Ready Made For Malarkey (imp Swe) JW *
(Mr A & Mrs H FIEDLER)
  Res:
VHC: Moonhill Toot Sweet *
(Mrs G P & Mr D BOWEN & WORMALD)
  VHC:
         
Veteran Dog (5 Entries) Abs: 1   Veteran Bitch (9 Entries) Abs: 4
1st: CH Brenriga Wrapped In Gold For Zoesta JW *
(Mrs S FOOKS)
  1st: Aratika Spirit Maid *
(Mr R G & Mrs L M WOOLLEY)
2nd: CH Subessen Echoes Of Power JW *
(Mrs S & Miss C BOWDEN)
  2nd: Pattishawl She's A Dream For Pepperjay *
(Mr A & Mrs J WOOD)
3rd: Brimblebec Blue Blazer SHCM *
(Mr R & Mrs C MCCAWLEY & CHARLESWORTH)
  3rd: Jamchala Lady Of Shalott *
(Mrs J LEECH)
Res: Mojo Magical Mystery For Bethlyntee *
(Mrs L S DUMBRELL)
  Res: Elemark Guelder Rose SHCM *
(Mrs F M RICHARDS)
VHC:
  VHC: INT CH Midlands-corner Hazel-muffin (atc Deu)
(Ms A PALLAVICINI)
         

Click on the dogs name and its pedigree will appear in a new window. If there is an asterisk (*) after the name this indicates that there is also a photo available.